Płyn do e-papierosów to także półprodukty do jego produkcji
MF potwierdziło prezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny stanowisko, zgodnie z którym zarówno glikol, jak i gliceryna mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, jeżeli służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym.
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się interpretacja ogólna z 21 czerwca 2024 r. (DAG1.8101.1.2024) w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatkowych glikolu propylenowego i gliceryny.
Definicja płynu do e-papierosów
Pierwotnie płyn do e-papierosów definiowany był w ustawie akcyzowej jako roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę.
Definicji ta zmieniła się od 1 stycznia 2023 r., kiedy to doprecyzowano, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie lub możliwość użycia (przeznaczenie) w papierosach elektronicznych, wynikające z jego składu bądź właściwości fizykochemicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.
Zmiana definicji pociągnęła za sobą zmianę prezentowanego przez organy podatkowe stanowiska w zakresie prawidłowej kwalifikacji glikolu, gliceryny i ich mieszanin na potrzeby podatku akcyzowego.
Do końca 2022 r. organy zgodnie twierdziły bowiem, że kryterium uznania wskazanych substancji lub ich mieszanin za płyn do e-papierosów było ich faktyczne przeznaczenie niezależnie od tego, czy stosowane były samodzielnie czy w połączeniu z innymi składnikami. Uzasadnieniem tego podejścia był zamiar opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta